3. Kiegyensúlyozott táplálkozás
Nem szabad megfeledkeznünk a kiegyensúlyozott táplálkozásról sem, amely elengedhetetlen az izmok helyes működéséhez. A szervezetnek szüksége van a regenerálódáshoz fontos tápanyagok (például szénhidrátok és fehérjék) pótlására. A testszövetekben található szerves anyagok közül a fehérjék vannak jelen a legnagyobb mennyiségben – akár 80%-ban. A fehérjéknek elsősorban építő funkciója van, és főként izmokat, ínakat, kötőszöveteket és szívizomzatot alkotnak. Egy felnőtt egyén számára ajánlott fehérjebevitel 0,8–1,0 g/kg/nap. A sportolók esetében valamivel magasabb, ismét a sportolás intenzitásától és az egyén állapotáról függően. Az állóképességi sportolók esetében 1,2–1,7 g/kg/nap az ideális érték.
A fehérjék fontos funkciókat látnak el a szervezetben:
- építő (kollagén, keratin)
- szállító és tároló (hemoglobin, transzferrin)
- mozgást biztosító (aktin, miozin)
- katalitikus, irányító és szabályozó (enzimek, hormonok...)
- védő (immunglobulin, fibrin, fibrinogén)
A fehérjepótlás nélkül nem tud megfelelően regenerálódni sem az izomzat, sem a szervezet többi része.
Minőségi fehérjeforrások: tojás, csirke- és pulykamell, túró, görög joghurt, skyr, túró, marhahús, hal, kinoa, bab, lencse, tofu, zab, garnélák, spirulina, kendermag, mogyoróvaj,...
Sokféle fehérjeforrás létezik, de elsősorban attól függ, hogy mit szerettek, méghozzá a vegetáriánus vagy vegán táplálkozást követitek-e.
Kulcsfontosságúak a szénhidrátok is, amelyek a zsírokkal és fehérjékkel együtt a legfőbb jelentőségű tápanyagok közé tartoznak. A szénhidrátok az alapvető energiaforrás, így minden sportolónak gondoskodnia kell a megfelelő mennyiségű szénhidrátbevitelről, hogy rendelkezzen a sporthoz szükséges energiával. Edzés közben a glikogén- és fehérjetartalékából veszít a test, amit pótolni kell az edzés utáni hatékony regenerálódás érdekében, és hogy beinduljon az izomszövet helyreállítása.
Minőségi szénhidrátforrások: zabpehely, kovászos kenyér, teljes kiőrlésű kenyér, gyümölcs, zöldség, burgonya, kinoa, bulgur, rizs, teljes kiőrlésű tészta...
A vitaminok és ásványi anyagok (például a C-vitamin) szintén nagy fontossággal bírnak. Lényeges, hogy ezeket folyamatosan fogyasszátok. Emellett bizonyosodjatok meg arról, hogy szervezeteteknek biztosítjátok-e a regenerációhoz szükséges anyagokat megfelelő mennyiségben.